SH150S-3.00-25
Manufacturer
Amgis
Description
FIXED IND 25UH 3A 40 MOHM SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
Current Rating
3A
DC Resistance (DCR)
40 mOhm
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
10kHz
Height - Seated (Max)
0.443" (11.25mm)
Inductance
25µH
Material - Core
Powdered Iron
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Toroidal
Related Product
SH150S-3.00-25
25µH Unshielded Toroidal Inductor 3A 40 mOhm Nonstandard
SH150S-3.00-25
FIXED IND 25UH 3A 40 MOHM SMD