SLF10145T-471MR47
Manufacturer
TDK Corporation
Description
470µH Shielded Wirewound Inductor 470mA 1.236 Ohm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Datasheets
SLF10145
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
PCN Obsolescence/ EOL
RoHS Non- Compliant 26/May/2015
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
470mA
Current Rating
470mA
DC Resistance (DCR)
1.236 Ohm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Inductance
470µH
Manufacturer
TDK Corporation
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Q @ Freq
Ratings
Series
SLF
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
SLF10145T-471MR47
FIXED IND 470UH 470MA 1.03 OHM