SLF6028T-680MR50-PF
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 68UH 500MA 290 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
500mA
Current Rating
500mA
DC Resistance (DCR)
290 mOhm
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Inductance
68µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
SLF6028T-680MR50-PF
68µH Shielded Wirewound Inductor 780mA 348 mOhm Max Nonstandard
SLF6028T-680MR50-PF
FIXED IND 68UH 500MA 290 MOHM