SRP5030TA-100M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
SHIELDED POWER INDUCTORS
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
3.5A
Current Rating
2.75A
DC Resistance (DCR)
128 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
18MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Inductance
10µH
Material - Core
Carbonyl Powder
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
SRP5030TA-100M
10µH Shielded Wirewound Inductor 2.75A 128 mOhm Max Nonstandard