SRR1208-560YL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 56UH 2A 110 MOHM SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
2.8A
Current Rating
2A
DC Resistance (DCR)
110 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
5MHz
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Inductance
56µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
23 @ 2.52MHz
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±15%
Type
Wirewound
Related Product
SRR1208-560YL
56µH Shielded Wirewound Inductor 2A 110 mOhm Max Nonstandard