SRR1210A-150M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
15µH Shielded Inductor 5.8A 32 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
250
3D Model
SRR1210A.stp
Datasheets
SRR1210A Series
Featured Product
Bourns - SMD Power Inductor Series
Online Catalog
SRR Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
5.3A
Current Rating
5.8A
DC Resistance (DCR)
32 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
10.5MHz
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Inductance
15µH
Manufacturer
Bourns Inc.
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
16 @ 2.52MHz
Ratings
AEC-Q200
Series
SRR1210A
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Tolerance
±20%
Type
Related Product
SRR1210A-150M
FIXED IND 15UH 5.8A 32 MOHM SMD
SRR1210A-150M