SRR1210A-4R7Y
Description
4.7µH Shielded Inductor 8.5A 12 mOhm Max Nonstandard
Ext. Price
250
3D Model
SRR1210A.stp
Datasheets
SRR1210A Series
Featured Product
Bourns - SMD Power Inductor Series
Online Catalog
SRR Series
Current - Saturation
9.6A
Current Rating
8.5A
DC Resistance (DCR)
12 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
35MHz
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Inductance
4.7µH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
8 @ 7.96MHz
Ratings
AEC-Q200
Series
SRR1210A
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Tolerance
±30%
Type
Related Product
SRR1210A-4R7Y
FIXED IND 4.7UH 8.5A 12 MOHM SMD
SRR1210A-4R7Y