SRR1210A-560M
Description
56µH Shielded Inductor 3.4A 90 mOhm Max Nonstandard
Ext. Price
250
3D Model
SRR1210A.stp
Datasheets
SRR1210A Series
Featured Product
Bourns - SMD Power Inductor Series
Online Catalog
SRR Series
Current - Saturation
2.9A
Current Rating
3.4A
DC Resistance (DCR)
90 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
4MHz
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Inductance
56µH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
8 @ 2.52MHz
Ratings
AEC-Q200
Series
SRR1210A
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Tolerance
±20%
Type
Related Product
SRR1210A-560M
FIXED IND 56UH 3.4A 90 MOHM SMD
SRR1210A-560M