SRR1260A-120M
Description
FIXED IND 12UH 5.2A 23 MOHM SMD
Ext. Price
1
Current - Saturation
5A
Current Rating
5.2A
DC Resistance (DCR)
23 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
19.4MHz
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Inductance
12µH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Q @ Freq
27 @ 2.52MHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
SRR1260A-120M
12µH Shielded Inductor 5.2A 23 mOhm Max Nonstandard
SRR1260A-120M