SRR1260A-271K
Description
FIXED IND 270UH 1.3A 450 MOHM
Ext. Price
1
Current - Saturation
1.2A
Current Rating
1.3A
DC Resistance (DCR)
450 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
3.6MHz
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Inductance
270µH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±10%
Type
Wirewound
Related Product
SRR1260A-271K
270µH Shielded Inductor 1.3A 450 mOhm Max Nonstandard
SRR1260A-271K
FIXED IND 270UH 1.3A 450 MOHM