SRR1260A-3R5Y
Description
FIXED IND 3.5UH 7.5A 13 MOHM SMD
Ext. Price
1
Current - Saturation
7.6A
Current Rating
7.5A
DC Resistance (DCR)
13 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
37.6MHz
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Inductance
3.5µH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Q @ Freq
22 @ 7.96MHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
SRR1260A-3R5Y
3.5µH Shielded Inductor 7.5A 13 mOhm Max Nonstandard
SRR1260A-3R5Y