SRR1260A-681K
Description
FIXED IND 680UH 800MA 1.15 OHM
Ext. Price
1
Current - Saturation
750mA
Current Rating
800mA
DC Resistance (DCR)
1.15 Ohm Max
Frequency - Self Resonant
2.2MHz
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Inductance
680µH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Q @ Freq
18 @ 796kHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±10%
Type
Wirewound
Related Product
SRR1260A-681K
680µH Shielded Inductor 800mA 1.15 Ohm Max Nonstandard
SRR1260A-681K
FIXED IND 680UH 800MA 1.15 OHM