SRR4018-121Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
120µH Shielded Wirewound Inductor 330mA 1.95 Ohm Max 1919 (4848 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
800
3D Model
SRR4018.stp
Datasheets
SRR4018 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
PCN Assembly/Origin
Magnetic products Oct/2013
Product Training Modules
Magnetic Product Overview
RoHS Information
SRR4018 Series Material Declaration
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
280mA
Current Rating
330mA
DC Resistance (DCR)
1.95 Ohm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
10MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Inductance
120µH
Manufacturer
Bourns Inc.
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
1919 (4848 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
11 @ 796kHz
Ratings
Series
SRR4018
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
SRR4018-121Y
FIXED IND 120UH 330MA 1.95 OHM