SRR4018-3R9Y
Description
3.9µH Shielded Wirewound Inductor 1.82A 75 mOhm Max 1919 (4848 Metric)
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
800
3D Model
SRR4018.stp
Datasheets
SRR4018 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
PCN Assembly/Origin
Magnetic products Oct/2013
Product Training Modules
Magnetic Product Overview
RoHS Information
SRR4018 Series Material Declaration
Current - Saturation
1.65A
Current Rating
1.82A
DC Resistance (DCR)
75 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
60MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Inductance
3.9µH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
1919 (4848 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
8 @ 7.96MHz
Ratings
Series
SRR4018
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Tolerance
±30%
Related Product
SRR4018-3R9Y
FIXED IND 3.9UH 1.82A 75 MOHM