SRU8028-150Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 15UH 2A 66 MOHM SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
1.7A
Current Rating
2A
DC Resistance (DCR)
66 mOhm
Frequency - Self Resonant
25MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Inductance
15µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
20 @ 2.52MHz
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
SRU8028-150Y
15µH Shielded Wirewound Inductor 2A 66 mOhm Nonstandard
SRU8028-150Y
FIXED IND 15UH 2A 66 MOHM SMD