VLCF5020T-101MR27
Manufacturer
TDK Corporation
Description
100µH Shielded Wirewound Inductor 270mA 1.581 Ohm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
VLCF5020 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
VLCF Series
Product Training Modules
SMD Inductors
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
270mA
Current Rating
270mA
DC Resistance (DCR)
1.581 Ohm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Inductance
100µH
Manufacturer
TDK Corporation
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
VLCF
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
VLCF5020T-101MR27
FIXED IND 100UH 270MA 1.581 OHM
VLCF5020T-101MR27