VLF12060T-220M4R1
Manufacturer
TDK Corporation
Description
22µH Shielded Wirewound Inductor 4.1A 36 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
VLF12060 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
VLF Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
4.1A
Current Rating
4.1A
DC Resistance (DCR)
36 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Inductance
22µH
Manufacturer
TDK Corporation
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
VLF
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.472" L x 0.461" W (12.00mm x 11.70mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
VLF12060T-220M4R1
FIXED IND 22UH 4.1A 36 MOHM SMD
VLF12060T-220M4R1