VLS3012ET-6R8M-CA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 6.8UH 1.05A 228 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
810mA
Current Rating
1.05A
DC Resistance (DCR)
228 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
1MHz
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Inductance
6.8µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
VLS3012ET-6R8M-CA
6.8µH Shielded Wirewound Inductor 1.05A 228 mOhm Max Nonstandard
VLS3012ET-6R8M-CA
FIXED IND 6.8UH 1.05A 228 MOHM