CM300DX-24A
Manufacturer
Powerex, Inc.
Description
IGBT Module Half Bridge 1200V 300A 1890W Chassis Mount Module
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for IGBTs
Datasheets
CM300DX-24A
Featured Product
NX Series IGBTs
Product Training Modules
NX-Series of IGBTs Overview
Category
Configuration
Half Bridge
Current - Collector (Ic) (Max)
300A
Current - Collector Cutoff (Max)
1mA
Family
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type
Input
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce
47nF @ 10V
Manufacturer
Powerex Inc.
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
Yes
Package / Case
Module
Part Status
Obsolete
Power - Max
1890W
Series
IGBTMOD™
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.6V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V