CM30TF-12H
Manufacturer
Powerex, Inc.
Description
IGBT Module Three Phase Inverter 600V 30A 150W Chassis Mount Module
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for IGBTs
Datasheets
CM30TF-12H
Category
Configuration
Three Phase Inverter
Current - Collector (Ic) (Max)
30A
Current - Collector Cutoff (Max)
1mA
Family
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type
Input
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce
3nF @ 10V
Manufacturer
Powerex Inc.
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
No
Package / Case
Module
Part Status
Obsolete
Power - Max
150W
Series
IGBTMOD™
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.8V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V