CM450HA-5F
Manufacturer
Powerex, Inc.
Description
IGBT Module Trench Single 250V 450A 735W Chassis Mount Module
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for IGBTs
Datasheets
CM450HA-5F
Category
Configuration
Single
Current - Collector (Ic) (Max)
450A
Current - Collector Cutoff (Max)
1mA
Family
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type
Trench
Input
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce
132nF @ 10V
Manufacturer
Powerex Inc.
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
No
Package / Case
Module
Part Status
Obsolete
Power - Max
735W
Series
IGBTMOD™
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.7V @ 10V, 450A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
250V