CM50DU-24H
Description
IGBT Module Half Bridge 1200V 50A 400W Chassis Mount Module
Datasheets
CM50DU-24H
PCN Obsolescence/ EOL
IGBT/IPM Module EOL 1/Sep/2015
Configuration
Half Bridge
Current - Collector (Ic) (Max)
50A
Current - Collector Cutoff (Max)
1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce
7.5nF @ 10V
Part Status
Obsolete
Power - Max
400W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.7V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V