CM50TU-24F
Manufacturer
Powerex, Inc.
Description
IGBT Module Trench Three Phase Inverter 1200V 50A 320W Chassis Mount Module
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for IGBTs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
10
Datasheets
CM50TU-24F
Category
Configuration
Three Phase Inverter
Current - Collector (Ic) (Max)
50A
Current - Collector Cutoff (Max)
1mA
Family
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type
Trench
Input
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce
20nF @ 10V
Manufacturer
Powerex Inc.
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
No
Package / Case
Module
Part Status
Active
Power - Max
320W
Series
IGBTMOD™
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V