CM600DU-24NF
Manufacturer
Powerex, Inc.
Description
IGBT Module Half Bridge 1200V 600A 2080W Chassis Mount Module
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for IGBTs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
CM600DU-24NF
PCN Obsolescence/ EOL
IGBT/IPM Module EOL 1/Sep/2015
Category
Configuration
Half Bridge
Current - Collector (Ic) (Max)
600A
Current - Collector Cutoff (Max)
1mA
Family
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type
Input
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce
140nF @ 10V
Manufacturer
Powerex Inc.
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
No
Package / Case
Module
Part Status
Obsolete
Power - Max
2080W
Series
IGBTMOD™
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.65V @ 15V, 600A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V