CM600HA-24H
Manufacturer
Powerex, Inc.
Description
IGBT Module Single 1200V 600A 4100W Chassis Mount Module
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for IGBTs
Datasheets
CM600HA-24H
Category
Configuration
Single
Current - Collector (Ic) (Max)
600A
Current - Collector Cutoff (Max)
2mA
Family
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type
Input
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce
120nF @ 10V
Manufacturer
Powerex Inc.
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
No
Package / Case
Module
Part Status
Obsolete
Power - Max
4100W
Series
IGBTMOD™
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.4V @ 15V, 600A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V