CM75MXA-24S
Manufacturer
Powerex, Inc.
Description
IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 1200V 75A 600W Module
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for IGBTs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
10
Datasheets
CM75MXA-24S
Category
Configuration
Three Phase Inverter with Brake
Current - Collector (Ic) (Max)
75A
Current - Collector Cutoff (Max)
1mA
Family
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type
Input
Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce
7.5nF @ 10V
Manufacturer
Powerex Inc.
Mounting Type
NTC Thermistor
Yes
Package / Case
Module
Part Status
Active
Power - Max
600W
Series
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.25V @ 15V, 75A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V