FMS7G20US60S
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 600V 20A 89W Chassis Mount 25PM-AA
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for IGBTs
Datasheets
FMS7G20US60S
Category
Configuration
Three Phase Inverter with Brake
Current - Collector (Ic) (Max)
20A
Current - Collector Cutoff (Max)
250µA
Family
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type
Input
Single Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce
1.277nF @ 30V
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
Yes
Package / Case
25PM-AA
Part Status
Obsolete
Power - Max
89W
Series
Supplier Device Package
25PM-AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 20A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V