GA400TD25S
Manufacturer
Vishay Semiconductor/Diodes Division
Description
IGBT Module Half Bridge 250V 400A 1350W Chassis Mount Dual INT-A-PAK
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for IGBTs
Datasheets
GA400TD25S
Category
Configuration
Half Bridge
Current - Collector (Ic) (Max)
400A
Current - Collector Cutoff (Max)
500µA
Family
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type
Input
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce
36nF @ 30V
Manufacturer
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
No
Package / Case
Dual INT-A-PAK (3 + 8)
Part Status
Obsolete
Power - Max
1350W
Series
Supplier Device Package
Dual INT-A-PAK
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.6V @ 15V, 400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
250V