IRG5K100HF06A
Manufacturer
International Rectifier
Description
IGBT Module Half Bridge 600V 170A 405W Chassis Mount POWIR® 34
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for IGBTs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
20
Datasheets
IRG5K100HF06A
Category
Configuration
Half Bridge
Current - Collector (Ic) (Max)
170A
Current - Collector Cutoff (Max)
1mA
Family
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type
Input
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce
6.2nF @ 25V
Manufacturer
Infineon Technologies
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
No
Package / Case
POWIR® 34 Module
Part Status
Active
Power - Max
405W
Series
Supplier Device Package
POWIR® 34
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 100A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V