IRG5K150HF06A
Description
IGBT Module Half Bridge 600V 270A 660W Chassis Mount POWIR® 34
Datasheets
IRG5K150HF06A
Current - Collector (Ic) (Max)
270A
Current - Collector Cutoff (Max)
1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce
7.3nF @ 25V
Power - Max
660W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V