IRG5U100HF12B
Description
IGBT Module Half Bridge 1200V 180A 780W Chassis Mount POWIR® 62
Family
Modules for IGBTs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
15
Datasheets
IRG5U100HF12B
Category
Configuration
Half Bridge
Current - Collector (Ic) (Max)
180A
Current - Collector Cutoff (Max)
2mA
Family
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type
Input
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce
12nF @ 25V
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
No
Package / Case
POWIR® 62 Module
Part Status
Active
Power - Max
780W
Series
Supplier Device Package
POWIR® 62
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.5V @ 15V, 100A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V