IRG5U300SD12B
Description
IGBT Module Single 1200V 480A 2170W Chassis Mount POWIR® 62
Family
Modules for IGBTs
Datasheets
IRG5U300SD12B
Category
Configuration
Single
Current - Collector (Ic) (Max)
480A
Current - Collector Cutoff (Max)
3mA
Family
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type
Input
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce
38nF @ 25V
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
No
Package / Case
POWIR® 62 Module
Part Status
Obsolete
Power - Max
2170W
Series
Supplier Device Package
POWIR® 62
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.5V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V