IRG7U50HF12A
Manufacturer
International Rectifier
Description
IGBT Module Half Bridge 1200V 100A 310W Chassis Mount POWIR® 34
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for IGBTs
Datasheets
IRG7U50HF12A
Category
Configuration
Half Bridge
Current - Collector (Ic) (Max)
100A
Current - Collector Cutoff (Max)
1mA
Family
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type
Input
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce
6nF @ 25V
Manufacturer
Infineon Technologies
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
No
Package / Case
POWIR® 34 Module
Part Status
Obsolete
Power - Max
310W
Series
Supplier Device Package
POWIR® 34
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V