HGTP7N60B3D
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
IGBT 600V 14A 60W Through Hole TO-220AB
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single IGBTs
Datasheets
HGTP7N60B3D, HGT1S7N60B3DS
TO220B03 Pkg Drawing
Category
Current - Collector (Ic) (Max)
14A
Current - Collector Pulsed (Icm)
56A
Family
Transistors - IGBTs - Single
Gate Charge
23nC
IGBT Type
Input Type
Standard
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Power - Max
60W
Reverse Recovery Time (trr)
37ns
Series
Supplier Device Package
TO-220AB
Switching Energy
160µJ (on), 120µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
26ns/130ns
Test Condition
480V, 7A, 50 Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 7A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V