IRG4PC40U
Manufacturer
International Rectifier
Description
IGBT 600V 40A 160W Through Hole TO-247AC
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single IGBTs
Datasheets
IRG4PC40U
Design Resources
IRG4PC40U Saber Model
IRG4PC40U Spice Model
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
PCN Obsolescence/ EOL
HiRel EOL 28/Jun/2015
Category
Current - Collector (Ic) (Max)
40A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160A
Family
Transistors - IGBTs - Single
Gate Charge
100nC
IGBT Type
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Power - Max
160W
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Supplier Device Package
TO-247AC
Switching Energy
320µJ (on), 350µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
34ns/110ns
Test Condition
480V, 20A, 10 Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 20A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V