IXDH20N120
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
IGBT NPT 1200V 38A 200W Through Hole TO-247AD
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single IGBTs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
30
Datasheets
IXDH20N120(D1)
Category
Current - Collector (Ic) (Max)
38A
Current - Collector Pulsed (Icm)
50A
Family
Transistors - IGBTs - Single
Gate Charge
70nC
IGBT Type
NPT
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
200W
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Supplier Device Package
TO-247AD
Switching Energy
3.1mJ (on), 2.4mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
Test Condition
600V, 20A, 82 Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3V @ 15V, 20A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V