IXDH30N120
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
IGBT NPT 1200V 60A 300W Through Hole TO-247AD (IXDH)
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single IGBTs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
30
Datasheets
IXDH30N120(D1)
Category
Current - Collector (Ic) (Max)
60A
Current - Collector Pulsed (Icm)
76A
Family
Transistors - IGBTs - Single
Gate Charge
120nC
IGBT Type
NPT
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
300W
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Supplier Device Package
TO-247AD (IXDH)
Switching Energy
4.6mJ (on), 3.4mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
Test Condition
600V, 30A, 47 Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.9V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V