IXDP20N60B
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
IGBT NPT 600V 32A 140W Through Hole TO-220AB
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single IGBTs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
50
Datasheets
IXDP20N60B(D1)
Category
Current - Collector (Ic) (Max)
32A
Current - Collector Pulsed (Icm)
40A
Family
Transistors - IGBTs - Single
Gate Charge
70nC
IGBT Type
NPT
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
140W
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Supplier Device Package
TO-220AB
Switching Energy
900µJ (on), 400µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
Test Condition
300V, 20A, 22 Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.8V @ 15V, 20A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V