IXGP28N120B
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
IGBT 1200V 50A 250W Through Hole TO-220AB
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single IGBTs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
50
Datasheets
IXGP28N120B
Category
Current - Collector (Ic) (Max)
50A
Current - Collector Pulsed (Icm)
150A
Family
Transistors - IGBTs - Single
Gate Charge
92nC
IGBT Type
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
250W
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Supplier Device Package
TO-220AB
Switching Energy
2mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
30ns/180ns
Test Condition
960V, 28A, 5 Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.5V @ 15V, 28A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V