IXGQ170N30PB
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
IGBT 300V 170A 330W Through Hole TO-3P
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single IGBTs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
30
Datasheets
IXGQ170N30PB
Category
Current - Collector (Ic) (Max)
170A
Current - Collector Pulsed (Icm)
Family
Transistors - IGBTs - Single
Gate Charge
143nC
IGBT Type
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
330W
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Polar™
Supplier Device Package
TO-3P
Switching Energy
Td (on/off) @ 25°C
Test Condition
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.7V @ 15V, 85A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
300V