IXSH24N60
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
IGBT PT 600V 48A 150W Through Hole TO-247AD (IXSH)
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single IGBTs
Datasheets
IXSH24N60(A)
PCN Obsolescence/ EOL
IGBT's S Class Type 23/Apr/2013
Category
Current - Collector (Ic) (Max)
48A
Current - Collector Pulsed (Icm)
96A
Family
Transistors - IGBTs - Single
Gate Charge
75nC
IGBT Type
PT
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Power - Max
150W
Reverse Recovery Time (trr)
Series
HiPerFAST™
Supplier Device Package
TO-247AD (IXSH)
Switching Energy
2mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
100ns/450ns
Test Condition
480V, 24A, 10 Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 24A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V