STGP10NB60SD
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IGBT 600V 29A 80W Through Hole TO-220AB
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single IGBTs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
STG(F,P)10NB60SD
Featured Product
Tail-Less 600 V IGBT V Series
Online Catalog
Standard IGBTs
Other Related Documents
STGP10NB60SD View All Specifications
Category
Current - Collector (Ic) (Max)
29A
Current - Collector Pulsed (Icm)
80A
Family
Transistors - IGBTs - Single
Gate Charge
33nC
IGBT Type
Input Type
Standard
Manufacturer
STMicroelectronics
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power - Max
80W
Reverse Recovery Time (trr)
37ns
Series
PowerMESH™
Supplier Device Package
TO-220AB
Switching Energy
600µJ (on), 5mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
700ns/1.2µs
Test Condition
480V, 10A, 1 kOhm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.75V @ 15V, 10A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V