STGP12NB60HD
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IGBT 600V 30A 125W Through Hole TO-220AB
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single IGBTs
Datasheets
STGP12NB60HD
Featured Product
Tail-Less 600 V IGBT V Series
Category
Current - Collector (Ic) (Max)
30A
Current - Collector Pulsed (Icm)
60A
Family
Transistors - IGBTs - Single
Gate Charge
68nC
IGBT Type
Input Type
Standard
Manufacturer
STMicroelectronics
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Power - Max
125W
Reverse Recovery Time (trr)
80ns
Series
PowerMESH™
Supplier Device Package
TO-220AB
Switching Energy
210µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
5ns/91ns
Test Condition
480V, 12A, 10 Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.8V @ 15V, 12A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V