LTC1390CS#PBF
Manufacturer
Linear Technology
Description
1 Circuit IC Switch 8:1 75 Ohm 16-SOIC
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Analog Switches Interface,Multiplexers Interface,Demultiplexers Interface
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
LTC1390
Online Catalog
Multiplexer/Demultiplexer
-3db Bandwidth
Category
Integrated Circuits (ICs)
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
5pF, 10pF
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
Charge Injection
2pC
Crosstalk
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
5nA
Family
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Manufacturer
Linear Technology
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
8:1
Number of Circuits
1
On-State Resistance (Max)
75 Ohm
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging
Tube
Part Status
Active
Series
Supplier Device Package
16-SOIC
Switch Circuit
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
400ns, 200ns
Voltage - Supply, Dual (V±)
±5V
Voltage - Supply, Single (V+)
3V
Related Product
LTC1390CS#TRPBF