PKG100B1/4
Manufacturer
TE Connectivity Alcoswitch Switches
Description
SWITCH KNOB RIBBED 1.055" BLACK
Category
Hardware, Fasteners, Accessories
Family
Hardware, Fasteners Knobs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
P Series (9-04)
5-1437624-7 Drawing
Featured Product
Online Catalog
Alcoswitch P Series Knobs
RoHS Information
PKG100B1/4 Statement of Compliance
RoHS 2 Statement
Category
Color
Black
Diameter
1.055" (26.80mm)
Family
Knobs
Features
6-32 Set Screw (2)
Height
0.555" (14.10mm)
Indicator
Line on Side
Manufacturer
Material
Plastic
Part Status
Active
Series
PKG
Shaft Size
0.250" (6.35mm)
Style
Cylindrical
Type
Ribbed
Other Names
PKG100B1/4-ND
PKG100B14
Standard Package
25
Popular Parts
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.4W Solder Lug
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.4W Solder Lug
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.4W Solder Lug
1M Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.4W Solder Lug
2.2k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.4W Solder Lug
220k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.4W Solder Lug