EAST1005BA0
Manufacturer
Everlight Electronics
Description
Blue 471nm LED Indication - Discrete 3.3V 0402 (1005 Metric)
Category
Optoelectronics
Family
Discrete LED Indication
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
EAST1005BA0
Category
Optoelectronics
Color
Blue
Current - Test
5mA
Family
LED Indication - Discrete
Features
Height (Max)
0.45mm
Lens Color
Colorless
Lens Style/Size
Rectangle with Flat Top, 1.00mm x 0.50mm
Lens Transparency
Clear
Manufacturer
Everlight Electronics Co Ltd
Millicandela Rating
50mcd
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Series
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Supplier Device Package
2-SMD
Viewing Angle
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V