EAST16086YA0
Description
Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Datasheets
EAST16086YA0
Color
Yellow
Current - Test
20mA
Height (Max)
0.70mm
Lens Color
Colorless
Lens Style/Size
Rectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.80mm
Lens Transparency
Clear
Millicandela Rating
126mcd
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Viewing Angle
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V