EASV1003W0
Description
White LED Indication - Discrete 3V 2-SMD, No Lead
Datasheets
EASV1003W0
Color
White
Current - Test
5mA
Height (Max)
0.35mm
Lens Color
Yellow
Lens Style/Size
Rectangle with Flat Top, 1.00mm x 0.30mm
Lens Transparency
Diffused
Millicandela Rating
79mcd
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Package / Case
2-SMD, No Lead
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Viewing Angle
130°
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V