TLMF3100-GS08
Manufacturer
Vishay Semiconductor/Opto Division
Description
Orange 605nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, J-Lead
Category
Optoelectronics
Family
Discrete LED Indication
Datasheets
TLMF310x
Category
Optoelectronics
Color
Orange
Current - Test
10mA
Family
LED Indication - Discrete
Features
Height (Max)
1.85mm
Lens Color
Lens Style/Size
Round with Flat Top, 2.40mm
Lens Transparency
Clear
Manufacturer
Millicandela Rating
50mcd
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Series
Size / Dimension
3.00mm L x 2.80mm W
Supplier Device Package
2-PLCC
Viewing Angle
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V