TLSV5100
Manufacturer
Vishay Semiconductor/Opto Division
Description
Green, Red 569nm Green, 619nm Red LED Indication - Discrete 2.4V Green, 2V Red Radial - 3 Lead, Formed
Category
Optoelectronics
Family
Discrete LED Indication
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
TLSV5100
Category
Optoelectronics
Color
Green, Red
Current - Test
10mA Green, 10mA Red
Family
LED Indication - Discrete
Features
Height (Max)
14.20mm
Lens Color
Lens Style/Size
Rectangle with Flat Top, 5.00mm x 2.50mm
Lens Transparency
Diffused
Manufacturer
Millicandela Rating
1mcd Green, 1mcd Red
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial - 3 Lead, Formed
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Series
Size / Dimension
5.00mm L x 2.50mm W
Supplier Device Package
Viewing Angle
100°
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.4V Green, 2V Red